Piran to miejsce, które zachwyca swoją atmosferą, historią i pięknem. Idealne na romantyczny wypad, rodzinne wakacje po Słowenii.
Piran to jedno z najpiękniejszych miast Słowenii, położone na malowniczym wybrzeżu Adriatyku. Charakteryzuje się wąskimi uliczkami, zabytkowymi budynkami i wspaniałymi widokami na morze. Oto poradnik, który pomoże Ci zaplanować wizytę w tym urokliwym miejscu.
Samochodem:
Z Polski najlepiej dotrzeć przez Czechy, Austrię i Słowenię. Można skorzystać z autostrad, ale pamiętaj o winietach na austriackie i słoweńskie autostrady. Parkowanie w Piran jest ograniczone, dlatego najlepiej zaparkować na obrzeżach miasta i skorzystać z bezpłatnych autobusów do centrum.
Samolotem:
Najbliższe lotnisko to Portorož, ale większą liczbę połączeń oferują lotniska w Lublanie (Słowenia) i Trieście (Włochy). Z obu tych miejsc można dojechać do Piran wynajętym samochodem lub komunikacją publiczną.
Pociągiem/Autobusem:
Piran nie ma własnej stacji kolejowej. Najbliższa stacja znajduje się w Koper, skąd kursują regularne autobusy do Piran.
Każdego sierpnia Piran, miasto, które rozwinęło się dzięki soli, obchodzi Festiwal Soli, który ożywia tradycję powrotu rodzin solnych z salin Sečovlje. Tam spędzali swoje letnie dni aż do końcowego zbioru soli. Główne wydarzenia odbywają się na Placu Tartiniego, który jest poświęcony wielkiemu wirtuozowi skrzypiec i kompozytorowi Giuseppe Tartiniemu, urodzonemu w Piran.
Każdego lata w mieście odbywa się Festiwal Tartiniego, poświęcony muzyce kameralnej. To doskonała okazja, aby posłuchać wspaniałych koncertów w wykonaniu wybitnych artystów.
Powolna kolonizacja i romanizacja półwyspu zaczęła się po osiągnięciu niepodległości przez Rzym w latach 178-177 p.n.e. Szczególne nasilenie tego procesu datowane jest na V wiek, czas ekspansji barbarzyńców na teren Rzymu. Bujny rozwój Piranu rozpoczął się w VII wieku, gdy znajdował się on w strefie wpływów Bizancjum. Z końcem VI wieku kolonizację miasta rozpoczęli wspierani przez Franków Słowianie.
Od X wieku, za sprawą umowy z Republiką Wenecką, Piran stał się miastem targowym. Dzięki krystalizacji swojej politycznej struktury w roku 1192, mieszkańcy zyskali prawo wyboru swoich reprezentantów, natomiast nadmorskie miasta miały możliwość zawierania pomiędzy sobą umów handlowych. W wyniku ekspansji Republiki Weneckiej na miasta Istrii, w drugiej połowie XIII wieku, w 1283 podbity został również Piran, w którym niedługo później bujnie zaczął rozkwitać protestantyzm.
Lata 1797–1805 to krótki okres podboju miasta przez Austriaków, po którym przeszło ono pod rządy francuskie, by później w latach 1805-1809 zostać włączone do Królestwa Włoskiego, a następnie w wyniku podbojów Napoleona w latach 1809-1813 do obszaru Ilirskich prowincji. Oprócz przemian administracyjnych, socjalnych oraz politycznych, innego charakteru nabrały również procesy urbanistyczne, zachodzące w samym mieście i jego okolicach.
Rządy Cesarstwa Austriackiego, pod które Piran dostał się w wieku XIX, zapisały się w jego historii jako okres dobrobytu. W dużej mierze przyczyniło się do tego wykorzystanie potencjału Solin (pól solnych). Nowym władzom udało się rozwinąć produkcję soli aż do 40.000 ton rocznie.
Treści pochodzą z serwisu wakacje.pl. Stanowią własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów
Wyświetlane oferty aktualne są na moment ich publikacji. Dostępność terminów i ich ceny są dynamiczne i z minuty na minutę mogą ulec zmianie.
Zamieszczone informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Kontakt: info@super-last-minute-wyjazd-jutro.pl Tanie wakacje 2025, Najtańsze wakacje za granicą 2025, Wakacje 2026, first minute 2025